Welcome to the Cumberland School District

Activities for the Week of May 2

Monday, May 4

    Golf (HOME) vs. Chetek/Weyerhauser at 4:30 PM

    Baseball vs. Ladysmith at 5:00 PM

    Softball (HOME) vs. Ladysmith at 5:00 PM    

Tuesday, May 5

    Baseball vs. Bloomer at 5:00 PM

    Softball (Home) vs. Bloomer    at 5:00 PM

    Track at St. Croix Central Invite at 4:30 PM

    JV Golf at Amery Invite at 10:00 AM

    MS Track vs. Chetek at 4:00 PM

Wednesday, May 6

    Senior Class Trip to MOA and Como Zoo

Thursday, May 7

    Baseball (HOME) vs. Ladysmith at 5:00 PM

    Softball vs. Ladysmith at 5:00 PM

    Track at Hayward at 4:00 PM

    Boys Golf at Rice Lake TBA

Friday, May 8

    Golf at Ladysmith TBA

    High School Band Concert at 7:30 PM

Saturday, May 9

    Softball at Frederic Tournament    

        vs. Hayward at 10:15 AM

        vs. Osceola at 12:00 PM

        vs. Luck/Frederic at 5:15 PM

    Baseball at Grantsburg Tournament

        vs. Somerset at 11:45 AM

        vs. Grantsburg at 1:45 PM

 
 

 

 

 

Activities for the Week of April 27

Monday, April 27

     Golf vs. Bloomer at 4:00 PM

     Track at Shell Lake Invite at 4:00 PM

     MS Track at Hayward at 4:00 PM

Tuesday, April 28

     Baseball (HOME) vs. Spooner at 5:00 PM

     Softball vs. Spooner at 5:00 PM

Thursday, April 30

     Track (HOME)  at 4:30 PM

     Baseball (HOME) vs. Chetek/Weyerhauser at 5:00 PM

     Softball vs. Chetek/Weyerhauser  at 5:00 PM

Friday, May 1

     Golf at Hayward for Scott Miller Invite at 1:00 PM

     HS Music Banquet (MS Commons) 7:00 PM

     Softball (HOME) vs. Grantsburg 3:30 PM

Saturday, May 2

     State Solo/Ensemble at 8:00 AM

     Golf at Hayward for Scott Miller Invite at 9:00 AM

     PTO 'Race for the Roses' Family Fun Run/Walk at 12:00 PM

     JV Golf at Chetek/Weyerhauser Invite at 4:00 PM

 

 

 

------------------------------------------------------------

Clean-Up Batter

Cumberland senior Morgan Weaver had a huge day at the plate on Saturday, April 18 against Boyceville, going five for seven in the double dip and having two grandslam homeruns in the nightcap.  She drove in 10 of Cumberland’s 16 runs. She had 11 RBI’s on the day. 

------------------------------------------------------------

Youth Summit 2015

The Island City Academy traveled to UW-Stevens Point on April 15 to compete in the 2015 Youth Summit.  All projects must demonstrate a relationship to the sustainability of our world.  Projects can include environmental sustainability, economic sustainability and/or cultural sustainability.  

Winning 6 of the 10 awards were:
Tyler Linder: Agriculture and Nutrition Sustainability
RJ Gunderson: Project Recognition
Deric Hensel: Engineering and Design Sustainability
Kela Vicich: Best Presentation
Rylee Riewestahl: Most Innovative
Ania Hyat: Economics Sustainability

------------------------------------------------------------

2015 Envirothon

The Island City Academy had three teams place at the 2015 Wisconsin State Envirothon competition on April 16.  The ICA High School teams took home a 1st place finish in Wildlife and Presentation, a 1st place finish overall, and a 2nd place finish overall.  The first place team of Kela Vicich, Gavin Fountaine, Kristin Bajak, Damien Capuzzi, and Aidan Warner will compete in Nationals this July in Missouri.  The ICA Middle School team also brought home a 1st place finish in Presentation and 2nd place overall award.  Congratuations to all of the students who competed in the 2015 Wisconsin State Envirothon.

------------------------------------------------------------

The Cumberland HS Music Department participated in the Red Cedar Music District Solo and Ensemble Festival at Rice Lake HS on Saturday, April 11th.

Students in Class A earning a starred first rating and advancing to the state festival in May are: Gavin Fountaine, classical guitar solo and alto saxophone solo; Micah Weltzin, drum set solo, piano solo, and concert snare drum duet; Lucas West, marimba solo, Skyler Fox and Aidan Warner parade snare drum duet; Bryce Hopkins, Jack Ault and Nic Stevens parade snare drum trio.

In Class A earning a first rating: Kallai Hokanson, violin solo, jazz violin solo and alto saxophone solo; Lucas West, violin solo; Lea Sebens, alto solo; Nikki Fox, flute solo and soprano solo; Taylor Olsen and Gavin Fountaine, alto saxophone duet.  In Class A earning a second rating: Nikki Skrypek flute solo and soprano solo; Ethan Snowbank parade drum solo.

In Class B earning a first rating: Elaina Bruno soprano solo, Sarina Anderson flute solo, Taylor Olsen alto solo, Carl Grenquist and Tenley Hofer clarinet duet, and the flute choir of Nikki Skrypek, Tyerra Naylor, Allison Anderson, Lea Sebens and Kallai Hokanson.

In Class C earning a first rating: Kela Vicich cello solo, Monica Stager soprano solo.  Earning a second rating: Kela Vicich xylophone solo.

------------------------------------------------------------

WISEdash Public Portal Links from the Wisconsin DPI
Use this link to compare districts in the State of Wisconsin

If you would like to see something posted on the CSD website, please send an email to:  webmaster@csdmail.com